Właściwe żywienie człowieka polega na całkowitym pokryciu zapotrzebowania organizmu na wszystkie składniki potrzebne do życia i zachowania zdrowia, oraz energię. Jedzenie powinno być dostosowane do potrzeb organizmu, z uwzględnieniem wieku, płci, stanów fizjologicznych oraz rodzaju wykonywanej pracy. Dane o wielkości tego zapotrzebowania stanowią podstawę do opracowania zaleceń żywieniowych dla grup ludzi zdrowych. Dokumentem odzwierciedlającym potrzeby organizmu są normy żywienia.
Do prawidłowego prowadzenia żywienia konieczna jest wiedza z kilku dziedzin, mianowicie z zasad żywienia, organizowania zaopatrzenia, przechowywania żywności, właściwego sporządzania potraw, sposobu utrzymywania właściwych warunków higienicznych żywności.
- rozmaitość spożywanych produktów to bezpieczeństwo dla zdrowia. Chodzi o to, by nie stosować diety jednostronnej. Nie ma bowiem produktu, który zawierałby wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Dostarczymy organizmowi wszystko, co podstawowe dopiero wtedy, gdy codziennie będziemy spożywać produkty zbożowe, mięsne, mleczne, warzywa i owoce.
- utrzymanie należnej masy ciała i nie dopuszczenie do otyłości, oraz wysokiego poziomu cholesterolu. W przeciwnym razie zwiększa się ryzyko choroby nerwicowej, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy oraz kamicy żółciowej.
- codzienne spożywanie ciemnego pieczywa, bogatego w błonnik, witaminy i składniki mineralne.
- wypijanie dziennie co najmniej dwóch szklanek mleka, które jest bardzo ważnym źródłem wapnia.
- zwiększenie spożycia ryb, drobiu, jako źródła białka, niż innego mięsa. Ryby, przeważnie morskie, zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) zalecane w profilaktyce choroby wieńcowej.
- warzywa i owoce zapewniają organizmowi witaminy, składniki mineralne i błonnik, niezbędne do prawidłowej pracy przewodu pokarmowego, obniżające stężenie cholesterolu we krwi.
W gospodarstwie można świadczyć kilka form żywienia. Należą do nich m.in. trzy główne posiłki (śniadanie, obiad i kolacja); jeden z głównych posiłków na przykład śniadanie lub obiad, oraz jeden lub kilka dowolnie wybranych posiłków, zgodnie z indywidualną umową z gośćmi.
Żywienie turystów na wczasach ma ważne znaczenie dla ich zdrowia i samopoczucia. Dlatego w gestii organizatorów żywienia jest zadbanie o wysoką jakość, świeżość, czystość podawanych gościom posiłków.
Organizacja żywienia w gospodarstwie agroturystycznym oraz w innych jednostkach noclegowo-gastronomicznych obsługujących turystykę wiejską zależy od możliwości organizacyjno-technicznych i finansowych rolnika lub właściciela obiektu. Przede wszystkim zależy od warunków lokalowych, ilości i wielkości pomieszczeń, zwłaszcza kuchni, oraz stanu wyposażenia gospodarstwa.
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuń