Translate

środa, 7 sierpnia 2013

Bunkry – atrakcja turystyczna Albanii

700 000 bunkrów to liczba orientacyjna – trudno o dokładną statystykę. Niektórzy mówią o 600 000 betonowych „potworków”, inni  – aż o 750 000. By lepiej wyobrazić  sobie ogrom tego szalonego przedsięwzięcia, porównajmy  to z demografią Albanii – ten niewielki kraj sąsiadujący z Czarnogórą, Macedonią, Bośnią i Hercegowiną oraz Grecją zamieszkują zaledwie 3 miliony osób. W praktyce oznacza to, że na każdego mieszkańca Shqipërii, bo tak brzmi oryginalna nazwa kraju, przypada 0,4 bunkra!W 1967 roku strach, jaki Hodża żywił przed inwazją wojsk radzieckich, Jugosławią oraz krajami „zgniłego Zachodu”, osiągnął apogeum. Dyktator nakazał budowę bunkrów, które miały być schronieniem dla miejscowej ludności – wszak wróg czaił się wszędzie i trzeba było zachować najwyższą czujność. Do budowy bunkrów zaprzęgnięto inżynierów z Chin i Północnej Korei (nieliczne kraje, które nie podpadły Hodży). Całe przedsięwzięcie kosztowało, bagatela, 3 miliardy dolarów, co jak na kraj ówcześnie bardzo biedny i zdewastowany przez gospodarkę socjalistyczną było kwotą astronomiczną.

Reżim Hodży ostatecznie upadł w 1991 roku. To też początek znikania bunkrów, których liczba z każdym rokiem systematycznie maleje. Głównym powodem jest wysadzanie przydomowych bunkrów przez niezamożnych Albańczyków, dla których odzyskiwana w ten sposób stal była często jedynym źródłem konkretnego zarobku.

Bunkry w Albanii otrzymują też drugie, turystyczne życie. Kto by pomyślał, że wnętrze szarej, topornej budowli kryje elegancko urządzony hotel? Albo że w środku betonowej konstrukcji mieści się restauracja z lokalną kuchnią? Czy jeszcze 20 lat temu ktokolwiek domyśliłby się, że bunkier może być także dobrze prosperującym salonem tatuażu? Bunkry stały się produktem turystycznym Albanii, nie tylko urządza się w nich hotele czy knajpy, ale też w ich kształcie produkuje różnego typu turystyczne precjoza, od których uginają się kiermasze w popularnych wśród zagranicznych gości miejscowościach. Hodża zapewne byłby mocno zaskoczony, że bunkry zamiast chronić przed przyjezdnymi, mają ich raczej zachęcać do pobytu w Albanii… Cóż, na szczęście historia bywa przewrotna.


 Przedrukowano z artelis.pl
  numer seryjny:52026fa9-f950-4a0b-b6ed-6fef5bef4303
  autor:   Ewa Pluta
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz