Translate

piątek, 18 listopada 2011

Spanie na Sianie - rewelacyja forma wypoczynku na wsi

            Na Roztoczu         
Każdy z nas ma potrzebę snu. Jest to dla nas sprawa priorytetowa, gdyż wyspani i wypoczęci czujemy się lepiej. Za sprawą dobrego samopoczucia lepiej pracujemy, stajemy się weselsi i bardziej efektywni dla siebie i otoczenia. Człowiek mieszkając w jaskini za soje łóżko uznawał kawałek kamienia, na którym spał. Po nim przyszła kolej na ziemianki, łóżka z drewna wyścielane ściółką, potem materace wypełnione słomą lub sianem. Za czasów naszych pradziadów, kiedy budowali swoje domy, spali u sąsiadów na słomie lub w większości na sianie, gdyż było miękko i wygodnie. Ta tradycja spania na sianie przetrwała do dziś. Ten "pachnący" rodzaj spania jest coraz częściej spotykany w gospodach na terenie naszego kraju.

  Suche siano jest produktem powstałym ze skoszonej trawy, kończyny lub lucerny. Wykorzystuje się je w celach żywnościowych przeżuwaczy i koni. Siano koszone w optymalnym terminie zachowuje swoje cenne właściwości odżywcze. W zebranym pokosie znajduje się dużo wartościowego białka i cukru, dlatego świeże mleko bezpośrednio z udoju ma taki słodki smak.
           Na właściwości smakowe, zapachowe i odżywcze składa się nie tylko odpowiednia pora zbioru, lecz dogodna pogoda. Siano starannie wysuszone, zebrane bez deszczu i odpowiednio przechowywane, zachowuje świeżość przez długie miesiące. Najcenniejsze walory pod względem ogólnej przydatności dla człowieka i zwierząt jest siano łąkowe, które w swoim składzie zawiera wiele odmian gatunków kwiatów i ziół, m.in. wyczyniec łąkowy zwany też lisim ogonem (siano z wyczyńca jest bardzo cenione przez ludzi, gdyż dostarcza paszy o dość wysokiej wartości pokarmowej, dlatego często podsiewa się go na łąkach), aster gawędka, babka lancetowa, fiołek polny, goryczka żółta, jaskier ostry, krzyżownica zwyczajna, krwawnik pospolity, kończyna biała, lucerna siewna, mak wątpliwy, nagietek, podbiał, przeplot pospolity, rogownica pospolita, rumian szlachetny, skrzyp polny, tymianek, życica i żywokost. Zawarte w sianie wymienione rośliny tworzą niepowtarzalne kompozycje zapachowe. Wydzielane przez nie olejki eteryczne koją nerwy, poprawiają nastrój, oraz leczą problemy z zasypianiem. Sen spędzona z suszonymi ziołami i polnymi kwiatami regeneruje umysł i ciało człowieka.
           Ciekawostką jest, iż kończyna biała (głównie kwiaty) jest składnikiem mieszanek ziołowych stosowanych przeciwreumatycznie i przeciwartretycznie. Występuje także, jako roślina miododajna. W odróżnieniu od koniczyny czerwonej zapylanej przede wszystkim przez trzmiele, nektar koniczyny białej jest osiągalny również dla pszczół miodnych, których języczki są krótsze niż u trzmieli. Wydajność miodowa zwarcie rosnącej koniczyny białej osiąga 100 kg/ha. Dawniej z jej kwiatów uzyskiwano żółty barwnik do barwienia tkanin. 
 www.spanienasianie-roztocze.com
Artykuł sponsorowany. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz