Translate

piątek, 18 listopada 2011

Zasady prawidłowego żywienia agroturystów

Właściwe żywienie człowieka polega na całkowitym pokryciu zapotrzebowania organizmu na wszystkie składniki potrzebne do życia i zachowania zdrowia, oraz energię. Jedzenie powinno być dostosowane do potrzeb organizmu, z uwzględnieniem wieku, płci, stanów fizjologicznych oraz rodzaju wykonywanej pracy. Dane o wielkości tego zapotrzebowania stanowią podstawę do opracowania zaleceń żywieniowych dla grup ludzi zdrowych. Dokumentem odzwierciedlającym potrzeby organizmu są normy żywienia.
            Do prawidłowego prowadzenia żywienia konieczna jest wiedza z kilku dziedzin, mianowicie z zasad żywienia, organizowania zaopatrzenia, przechowywania żywności, właściwego sporządzania potraw, sposobu utrzymywania właściwych warunków higienicznych żywności.
Podstawowe zasady prawidłowego żywienia:
  1. rozmaitość spożywanych produktów to bezpieczeństwo dla zdrowia. Chodzi o to, by nie stosować diety jednostronnej. Nie ma bowiem produktu, który zawierałby wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Dostarczymy organizmowi wszystko, co podstawowe dopiero wtedy, gdy codziennie będziemy spożywać produkty zbożowe, mięsne,  mleczne, warzywa i owoce.
  2. utrzymanie należnej masy ciała i nie dopuszczenie do otyłości, oraz wysokiego poziomu cholesterolu. W przeciwnym razie zwiększa się ryzyko choroby nerwicowej, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy oraz kamicy żółciowej.
  3. codzienne spożywanie ciemnego pieczywa, bogatego w błonnik, witaminy i składniki mineralne.
  4. wypijanie dziennie co najmniej dwóch szklanek mleka, które jest bardzo ważnym źródłem wapnia.
  5. zwiększenie spożycia ryb, drobiu, jako źródła białka, niż innego mięsa. Ryby, przeważnie morskie, zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) zalecane w profilaktyce choroby wieńcowej.
  6. warzywa i owoce zapewniają organizmowi witaminy, składniki mineralne i błonnik, niezbędne do prawidłowej pracy przewodu pokarmowego, obniżające stężenie cholesterolu we krwi.
W gospodarstwie można świadczyć kilka form żywienia. Należą do nich m.in. trzy główne posiłki (śniadanie, obiad i kolacja); jeden z głównych posiłków na przykład śniadanie lub obiad, oraz jeden lub kilka dowolnie wybranych posiłków, zgodnie z indywidualną umową z gośćmi.
      Żywienie turystów na wczasach ma ważne znaczenie dla ich zdrowia i samopoczucia. Dlatego w gestii organizatorów żywienia jest zadbanie o wysoką jakość, świeżość, czystość podawanych gościom posiłków.
Organizacja żywienia w gospodarstwie agroturystycznym oraz w innych jednostkach noclegowo-gastronomicznych obsługujących turystykę wiejską zależy od możliwości organizacyjno-technicznych i finansowych rolnika lub właściciela obiektu. Przede wszystkim zależy od warunków lokalowych, ilości i wielkości pomieszczeń, zwłaszcza kuchni, oraz stanu wyposażenia gospodarstwa.

1 komentarz: