Translate

środa, 4 maja 2011

Atrakcyjność turystyczna na przykładzie Podhala

 Autorem artykułu jest Travelisko

Podhale jest regionem w południowej Polsce i północnej Słowacji, który stanowi najdalej wysuniętą na północ część Karpat Centralnych. Kotlina Podhala jest równoleżnikowym obniżeniem śródgórskim o założeniach tektonicznych, oddzielającym Tatry od Beskidów.


Kotlina cechuje się pasowym układem środowiska. Północna część - Kotlina Orawsko-Nowotarska jest położona najniżej i ma charakter równinny. Na południe od niej występuje Pieniński Pas Skałkowy, który w części wschodniej zaznacza się jako odrębny region Pienin. Kolejnym pasmem są pogórza Północnotatrzańskie. Kotlina Podhala odwadniana jest głównie przez Dunajec. Zachodnia część odwadniana  jest przez Orawę, a wschodnia przez Poprad.

Podhale charakteryzuje się przewagą użytkowania rolniczego nad leśnym. Podhale jest doskonałym regionem dla ruchu turystycznego. Piękno krajobrazu i sąsiedztwo Tatr, Babiej Góry, Pienin i Gorców warunkuje rozwój ruchu turystycznego. Kotlinę Podhala zamieszkują Podhalanie. Podhale było obszarem zasiedlonym od początku XII wieku, głównie od północy. Krzyżowały się tu elementy wołoskie, ruskie, polskie, węgierskie, słowackie. Na Podhalu ukształtował się odrębny typ kultury pasterskiej górali podhalańskich. W drugiej poł. XIX w. doszło do wzrostu zainteresowań naukowych i artystycznych Podhalem.
Na tym terenie zachowała się bogata, oryginalna kultura ludowa: gwara, stroje, obyczaje związane z pasterstwem, literatura, muzyka, malarstwo na szkle, budownictwo drewniane, bogate zdobnictwo sprzętów i wyposażenia gospodarskiego. Najważniejszymi ośrodkami Podhala są: Zakopane, Nowy Targ, Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska, Poronin, Biały Dunajec, Szaflary, Chochołów i Czarny Dunajec. Kuchnia podhalańska jest specyficzna, ze swoją kwaśnicą, prażuchą, potrawami z baraniny i owczymi serami. Specjały nieznane w innych częściach Polski ma także Wielkopolska, np. smażony ser z kminkiem czy gzik. Tradycyjne potrawy to: oscypek, rydze z patelni, kwaśnica z żeberkiem, bulion czosnkowy, kiełbaski baranie z sosem czosnkowym, placek po zbójnicku, golonka pieczona z dodatkami.
Region podhalański charakteryzuje się potrawami z baraniny, a także potrawami mącznymi, jak: kluski, placki z mąki, kołacze. Typowe dla tego regionu potrawy, to: kwaśnica, jucha, prażucha, kluski scykane i baranina duszona z jarzynami. To wszystko sprawia, że urlop spędzony na Podhalu będzie z pewnością dobrze zapamiętany i będziemy tam chcieli jeszcze kiedyś wrócić.

---
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz